Red Lake Nation News - Babaamaajimowinan (Telling of news in different places)

Minnesota's Infrastructure Union Launches Statewide Mail and Digital Political Program Supporting Pro-Infrastructure Candidates

 

October 15, 2020



Saint Paul, MN — Today, LIUNA Minnesota and North Dakota announced it will begin a statewide mail and targeted digital advertising program to reach over two million Minnesota voters. The program is in support of 161 LIUNA-endorsed state and local pro-infrastructure candidates (listed below).

The robust program begins Wednesday, with sample ballots being mailed to more than two million voters in nearly every precinct in the state, followed by infrastructure-focused mailings and digital advertising in support of endorsed candidates in 20 State Senate districts and eight additional State House districts. LIUNA’s political program is one of the largest in Minnesota and is designed to empower voters to choose candidates who will help create living wage jobs and make Minnesota’s roads, bridges and water systems safer.

The mailers and digital ads feature union Laborers endorsing local candidates who will rebuild our local economy by responsibly tackling the Coronavirus and work with both parties to solve problems, such as fixing Minnesota’s 631 structurally deficient bridges.

Joel Smith, President and Business Manager said, “Our crumbling infrastructure is putting the safety of our friends and neighbors at risk. These state and local leaders know their community’s needs, and understand they have a duty to make our roads, bridges and water systems safe. We’re counting on them to fix Minnesota’s infrastructure.”

In addition to mail and digital, the infrastructure union is also delivering a powerful field program. To date, union Laborers have completed tens of thousands of phone calls in support of Labor-endorsed candidates.

LIUNA endorses candidates who are focused on:

• Protecting working peoples’ freedom to negotiate fair pay and benefits

• Creating family-sustaining jobs, including living wages for construction workers

• Providing guaranteed healthcare and retirement security

• Advancing all workers’ freedom to prosper and care for their families

The state and local endorsements are the latest from the union in addition to prior endorsements for Vice President Joe Biden and Senator Kamala Harris for President and Vice President of the United States of America, Tina Smith for United States Senate, and Dan Feehan, Angie Craig, Dean Phillips, Tom Emmer, Collin Peterson and Pete Stauber for Congress.

LIUNA 2020 State & Local Endorsements (click to view online:

Candidate Office District

Rob Ecklund State Representative District 3A

Mary Murphy State Representative District 3B

Heather Keeler State Representative District 4A

Paul Marquart State Representative District 4B

John Persell State Representative District 5A

Joe Abeyta State Representative District 5B

Julie Sandstede State Representative District 6A

David Lislegard State Representative District 6B

Jennifer Schultz State Representative District 7A

Liz Olson State Representative District 7B

Mike Sundin State Representative District 11A

Murray Smart State Representative District 12A

Tami Calhoun State Representative District 14A

Dan Wolgamott State Representative District 14B

Jeff Brand State Representative District 19A

Luke Frederick State Representative District 19B

Todd Lippert State Representative District 20B

Matt Bruns State Representative District 21A

Elise Diesslin State Representative District 21B

Leroy McClelland State Representative District 23B

Liz Boldon State Representative District 25B

Randy Brock State Representative District 26B

Thomas Martinez State Representative District 27A

Jeanne Poppe State Representative District 27B

Gene Pelowski State Representative District 28A

Chad Hobot State Representative District 30A

Brad Kovach State Representative District 30B

Brian Raines State Representative District 34A

Kristin Bahner State Representative District 34B

Zack Stephenson State Representative District 36A

Melissa Hortman State Representative District 36B

Erin Koegel State Representative District 37A

Amir Malik State Representative District 37B

Kris Fredrick State Representative District 38A

Ami Wazlawik State Representative District 38B

Ann Mozey State Representative District 39A

Shelly Christensen State Representative District 39B

Michael Nelson State Representative District 40A

Connie Bernardy State Representative District 41A

Sandra Feist State Representative District 41B

Kelly Moller State Representative District 42A

Jamie Becker-Finn State Representative District 42B

Peter Fischer State Representative District 43A

Leon Lillie State Representative District 43B

Ginny Klevorn State Representative District 44A

Patty Acomb State Representative District 44B

Cedrick Frazier State Representative District 45A

Mike Freiberg State Representative District 45B

Ryan Winkler State Representative District 46A

Cheryl Youakim State Representative District 46B

Dan Kessler State Representative District 47B

Laurie Pryor State Representative District 48A

Carlie Kotyza-Witthuhn State Representative District 48B

Heather Edelson State Representative District 49A

Steve Elkins State Representative District 49B

Michael Howard State Representative District 50A

Andrew Carlson State Representative District 50B

Sandra Masin State Representative District 51A

Liz Reyer State Representative District 51B

Rick Hansen State Representative District 52A

Ruth Richardson State Representative District 52B

Tou Xiong State Representative District 53A

Anne Claflin State Representative District 54A

Kelsey Waits State Representative District 54B

Brad Tabke State Representative District 55A

Jessica Hanson State Representative District 56A

Kaela Berg State Representative District 56B

Robert Bierman State Representative District 57A

John Huot State Representative District 57B

Erin Preese State Representative District 58A

Esther Agbaje State Representative District 59B

Sydney Jordan State Representative District 60A

Mohamud Noor State Representative District 60B

Frank Hornstein State Representative District 61A

Jamie Long State Representative District 61B

Hodan Hassan State Representative District 62A

Jim Davnie State Representative District 63A

Emma Greenman State Representative District 63B

Kaohly Her State Representative District 64A

Dave Pinto State Representative District 64B

Rena Moran State Representative District 65A

Carlos Mariani State Representative District 65B

Alice Hausman State Representative District 66A

Athena Hollins State Representative District 66B

Tom Bakk State Senator District 3

Kent Eken State Senator District 4

Rita Albrecht State Senator District 5

David Tomassoni State Senator District 6

Aric Putnam State Senator District 14

Chad Tschimperle State Senator District 18

Nick Frentz State Senator District 19

Jon Olson State Senator District 20

David Senjem State Senator District 25

Aleta Borrud State Senator District 26

Dan Sparks State Senator District 27

Jeremy Miller State Senator District 28

Diane Nguyen State Senator District 30

Bonnie Westlin State Senator District 34

Jim Abeler State Senator District 35

John Hoffman State Senator District 36

Jerry Newton State Senator District 37

Justin Stofferahn State Senator District 38

Josiah Hill State Senator District 39

Chris Eaton State Senator District 40

Mary Kunesh State Senator District 41

Jason Isaacson State Senator District 42

Chuck Wiger State Senator District 43

Ann Johnson Stewart State Senator District 44

Ann Rest State Senator District 45

Ron Latz State Senator District 46

Addie Miller State Senator District 47

Steve Cwodzinsky State Senator District 48

Melisa Franzen State Senator District 49

Melissa Wiklund State Senator District 50

Jim Carlson State Senator District 51

Matt Klein State Senator District 52

Susan Kent State Senator District 53

Karla Bigham State Senator District 54

Eric Pratt State Senator District 55

Lindsey Port State Senator District 56

Greg Clausen State Senator District 57

Matt Little State Senator District 58

Bobby Joe Champion State Senator District 59

Kari Dziedzic State Senator District 60

Scott Dibble State Senator District 61

Omar Fateh State Senator District 62

Patricia Torres Ray State Senator District 63

Erin Murphy State Senator District 64

Sandy Pappas State Senator District 65

John Marty State Senator District 66

Foung Hawj State Senator District 67

John LeTourneau Anoka County Commissioner District 1

Noel Lutsey Anoka County Commissioner District 2

Nyle Zikmund Anoka County Commissioner District 3

Cindy Hansen Anoka County Commissioner District 6

Alfreda Daniels Brooklyn Center City Councilmember At-Large

Sizi Goyah Brooklyn Center City Councilmember At-Large

Randy Maluchnik Carver County Commissioner District 3

Robert Busch Columbus City Councilmember At-Large

Christopher Geisler Coon Rapids City Councilmember At-Large

David Cummings Crystal City Councilmember Ward 4

Laurie Halverson Dakota County Commissioner District 3

Joe Atkins Dakota County Commissioner District 4

Mary Hamann-Roland Dakota County Commissioner District 7

De'Vonna Pittman Hennepin County Commissioner District 1

Debbie Goettel Hennepin County Commissioner District 5

Chris LaTondresse Hennepin County Commissioner District 6

Kevin Anderson Hennepin County Commissioner District 7

Kerry Jo Felder Minneapolis School Boardmember District 2

Jim Swenson North Branch Mayor

Nicole Joy Frethem Ramsey County Commissioner District 1

Mary Jo McGuire Ramsey County Commissioner District 2

Victoria Reinhardt Ramsey County Commissioner District 7

Sean Hayford Oleary Richfield City Councilmember Ward 2

Sheila Webb Robbinsdale City Councilmember Ward 2

Keith Musolf Saint Louis County Commissioner District 5

Michael Jugovich Saint Louis County Commissioner District 7

Derek Gunderson Victoria City Councilmember At-Large

Julie Eastman West Saint Paul City Councilmember Ward 1

Robyn Gulley West Saint Paul City Councilmember Ward 2

Lisa Eng-Sarne West Saint Paul City Councilmember Ward 3

Chartered in 1968 by the Laborers’ International Union of North America (LIUNA), LIUNA Minnesota and North Dakota is based in Saint Paul and serves the members, families and retirees of five Local Unions: Local 563 (Minneapolis-Saint Paul Metro, Mankato and Saint Cloud Areas and North Dakota); Local 405 (Rochester and Southeast Minnesota); Local 1091 (Duluth-Superior, Northeast Minnesota and Northwest Wisconsin); Local 1097 (Iron Range and Northern Minnesota); and Local 363 (City and County Employees Union of Minneapolis-Saint Paul and Greater Minnesota).

This is an independent expenditure prepared and paid for by LIUNA Minnesota, 81 E. Little Canada Road, Saint Paul, MN 55117. It is not coordinated with or approved by any candidate, nor is any candidate responsible for it.

LIUNA Minnesota & North Dakota

81 E. Little Canada Road

Saint Paul, MN 55117

United States

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020

Rendered 10/21/2020 12:57