Red Lake Nation News - Babaamaajimowinan (Telling of news in different places)

SMSC Announces Winners of Annual SMSC Wacipi Contests

 

Shakopee, MN – The Shakopee Mdewakanton Sioux Community announces the results of its Annual Wacipi, held August 19-21, 2011, at the SMSC Pow Wow Grounds. Close to 1,000 dancers in regalia participated in the contest Pow Wow, while thousands of spectators gathered to celebrate the Dakota culture.

Pow Wow Winners 2011

Jr. Girl's Fancy (6-12)

5th: Kristen Martin - Brantford, Ontario

4th: Eatosh Bird - Brookings, SD

3rd: Morningstar Roberts - Ada, OK

2nd: Emaree Iron Hawk - Eagle Butte, SD

1st: Charlize Arcoren - Ironwood, SD

Jr. Girl's Jingle (6-12)

5th: Nique (Neekay) Long - Ft. Thompson, SD

4th: Yanabah Whitehorse - Pipestone, Manitoba

3rd: Raena Lasley - Tama, IA

2nd: Dajia Shinos - Mt. Pleasant, MI

1st: Jazz Arcoren - Ironwood, SD

Jr. Girl's Traditional (6-12)

5th: Sabrina Sanchez - Albuquerque, NM

4th: Keegan Mark - Morley, Alberta

3rd: Tara Fiddler - Red Wing, MN

2nd: Askiw Roan - Pigeon Lake, Alberta

1st: Nichole Nordwall - Stillwater, OK

Jr. Boy's Fancy (6-12)

5th: Mu-Juntheen Roberts - Atwood, OK

4th: Quentin Cleveland - Eau Claire, WI

3rd: Cash Draper - Kirtland, NM

2nd: David Cleveland - Lyndon Station, WI

1st: Silas White Buffalo - Granite Falls, MN

Jr. Boy's Grass (6-12)

5th: Gavin White Eagle - Aamjiwnaang First Nation

4th: Sedrick Hindsley - Wisconsin Dells, WI

3rd: Arrowheart Iron Cloud - Box Elder, SD

2nd: Hunter Street - St. Michael, ND

1st: Elias Her Many Horses - Denver, CO

Jr. Boy's Traditional (6-12)

5th: Bryson Funmaker

4th: Bobby Ma - Walthill, NE

3rd: Brycen Whiteshirt - Lawrence, KS

2nd: Floyd King - Oneida, WI

1st: Chacee Boy Hale - Ft. Berthold, ND

Teen Girl's Fancy (13-17)

5th: Oke-Tw'sha Roberts - Atwood, OK

4th: Raven Sanchez - Albuquerque, NM

3rd: Laryn Oakes - Saskatoon, Saskatchewan

2nd: Sky Black Kettle - Calgary, Alberta

1st: Lacey Fiddler - Red Wing, MN

Teen Girl's Jingle (13-17)

5th: Athena Cloud - Red Lake, MN

4th: Derian Yuzzicappi - Ft. Qu'Appelle, Saskatchewan

3rd: Ryanne White - Kyle, SD

2nd: Mallory Oakes - Saskatoon, Saskatchewan

1st: Shannen Wanbdiska - Sioux Valley, Manitoba

Teen Girl's Traditional (13-17)

5th: Zamantha Funmaker - Tomah, WI

4th: Ellie Olson - Peguis, Manitoba

3rd: Jade Gustafson - Thunder Bay, Ontario

2nd: Merissa Tsatoke - Poundmaker, Saskatchewan

1st: Katrina Her Many Horses - Denver, CO

Teen Boy's Fancy (13-17)

5th: Jessup Yazzie - Eagle Butte, SD

4th: Courage Cleveland - Wisconsin Dells, WI

3rd: Terrance Cleveland - Wisconsin Dells, WI

2nd: Albert King, Jr. - Oneida, WI

1st: Sonny Le Beau - Eagle Butte, SD

Teen Boy's Grass (13-17)

5th: Casey Smith - Bemidji, MN

4th: Alex Mason - Callaway, MN

3rd: Brandon Black Kettle - Calgary, Alberta

2nd: Nape Fox - New Town, ND

1st: Cameron Grady - New Town, ND

Teen Boy's Traditional (13-17)

5th: Jacob Black Bear - Ironwood, SD

4th: Michael Fish, Jr. - Keshena, WI

3rd: Talon White-Eye - Aamjiwnaang First Nation

2nd: Brand White Eyes - Kyle, SD

1st: Nathaneil Deegan - Standing Buffalo, Saskatchewan

Women's Golden Age (55 & over)

5th: Elaine Medicine - Manitou Rapids, Ontario

4th: Dianne Goodwill-McKay - Fort Qu'Appelle, Saskatchewan

3rd: Carmen Clairmont - Lakewood, CO

2nd: Annamae Pushetonequa - Montour, IA

1st: Madelynn Goodwill - Sioux Falls, SD

Men's Golden Age (55 & over)

5th: Johnny Smith - Minneapolis, MN

4th: Nathan Smith- Fort Totten, ND

3rd: Wayne Pushetonequa - Tama, IA

2nd: Ivan Lonechild - Calgary, Alberta

1st: Terry Fiddler - Redwing, MN

Jr. Adult Women's Fancy (18-34)

5th: Star Lasley - London, Ontario

4th: Bobbi Lynn Frederick - Belcourt, ND

3rd: Jocy Bird - Brookings, SD

2nd: Nahmi Lasley - Tama, IA

1st: Tanksi Clairmont - Minneapolis, MN

Jr. Adult Women's Jingle (18-34)

5th: Ashley Phelps - Thunder Valley, SD

4th: KC Hindsley - Wisconsin Dells, WI

3rd: Stephanie Nordwall - Stillwater, OK

2nd: Grace Pushetonequa - Tama, IA

1st: Winona Kingbird - Wahpeton, ND

Jr. Adult Women's Southern Buckskin/Cloth (18-34)

5th: Sophia Thurman - Shawnee, OK

4th: Elizabeth Nevaquaya - Apache, OK

3rd: Amanda Harris - Apache, OK

2nd: Charish Toehay - Anadarko, OK

1st: Dalynn Alley - Whiteoak, OK

Jr. Adult Women's Traditional (18-34)

5th: Cheyenne Fiddler - Eagle Butte, SD

4th: Tara White Horse - Pipestone, Manitoba

3rd: Amber Buffalo - Hobbema, Alberta

2nd: Terra Her Many Horses - Lakewood, CO

1st: Tierra Labelle - Morley, Alberta

Sr. Adult Women's Fancy (35-54)

5th: Michelle Lonechild - Calgary, Alberta

4th: Lisa Ewack-Noon - Cowessess, Saskatchewan

3rd: Gena Top Sky - Rocky Boy, MT

2nd: Crystal Cleveland - Eau Claire, Wi

1st: Kellie Le Beau - Eagle Butte, SD

Sr. Adult Women's Jingle (35-54)

5th: Alice Phelps - Thunder Valley, SD

4th: Dianne Des Rosiers - Browns Valley, MN

3rd: Yvette Goodeagle - Anadarko, OK

2nd: Alanna Tootoosis-Baker - New Town, SD

1st: Denise One Star - Rosebud, SD

Sr. Adult Women’s Southern Buckskin/Cloth (35-54)

5th: Brigitte Morris - Walthill, NE

4th: Salina No Ear-Todome - Tulsa, OK

3rd: Sandy Harris - Apache, OK

2nd: Toni Tsatoke - Norman, OK

1st: Danita Goodwill - Fairfax, OK

Sr. Adult Women's Traditional (35-54)

5th: Angelina Hindsley - Baraboo, WI

4th: Debra Soldier Tacan - Sioux Valley, Manitoba

3rd: Bev Larvie-Medhaug - Mission, SD

2nd: Kellie Mae Downwind - Little Earth, MN

1st: Tosha Goodwill - Ft. Qu'Appelle, Saskatchewan

Jr. Adult Men's Fancy (18-34)

5th: Rylan Baker - New Town, ND

4th: Jazz Bearstail - Bismarck, ND

3rd: Darrell Hill - Milwaukee, WI

2nd: Kenny Pratt, Jr. - Sioux Valley, Manitoba

1st: Eric Bird - Talequah, OK

Jr. Adult Men's Grass (18-34)

5th: Bryson Rabbitt - Calgary, Alberta

4th: AJ Redman - Ft. Qu'Appelle, Saskatchewan

3rd: Trae Little Sky - Morley, Alberta

2nd: Buck Spotted Tail - Rosebud, SD

1st: Wanbli Charging Eagle - Green Bay, WI

Jr. Adult Men's Southern Straight (18-34)

5th: Terrance Todome - Tulsa, OK

4th: Audie Todome - Tulsa, OK

3rd: Ronnie Goodeagle, Jr. - Green Bay, WI

2nd: Kiowa Cozad - Hominy, OK

1st: Erwin Morris - Macy, NE

Jr. Adult Men's Traditional (18-34)

5th: Eli Snow - Morley, Alberta

4th: John Richards - Allen, SD

3rd: Dana Warrington - Keshena, WI

2nd: Ardell Scalplock - Sacramento, CA

1st: Novi Runsabove - Long Island, NY

Sr. Adult Men's Fancy (35-54)

5th: Clay Crawford - Cass Lake, MN

4th: Jerry Cleveland, Jr. - Wisconsin Dells, WI

3rd: Larry Yazzie - Savage, MN

2nd: Spike Draper - Kirkland, NM

1st: Michael Roberts - Ada, OK

Sr. Adult Men's Grass (35-54)

5th: Sidrick Baker - New Town, ND

4th: Mike One Star - Two Strike, SD

3rd: Quanah LaRose - Ft. Duchesne, UT

2nd: Wayne Fox - New Town, ND

1st: Clifton Goodwill - Pasqua, Saskatchewan

Sr. Adult Men's Southern Straight

5th: Ron Goodeagle, Sr. - Flandreau, SD

4th: Kelly Grant - Onawa, IA

3rd: Everett Moore - Jones, OK

2nd: Sean Spicer - Miami, OK

1st: Terry Tsotigh - Edmond, OK

Sr. Adult Men's Traditional (35-54)

5th: Charles Hindsley - Wisconsin Dells, WI

4th: Tony Wahweotisn - Mayetta, KS

3rd: Gabe Cleveland - Wisconsin Dells, WI

2nd: Edmond Nevaquayah - Suttons Bay, MI

1st: Chaske LaBlanc - Morton, MN

Men's Chicken Dance (18 & over)

5th: Lee Goodman, Jr. - Minneapolis, MN

4th: Skylar Nucosee - Pawhuska, OK

3rd: Rooster Topsky - Rocky Boy, MT

2nd: Marty Thurman - Shawnee, OK

1st: Richard Street - St. Michael, ND

About the Shakopee Mdewakanton Sioux Community

The SMSC utilizes its financial resources from gaming and non-gaming enterprises to pay for the internal infrastructure of the Tribe, including but not limited to roads, water and sewer systems, emergency services, and essential services to its Tribal members in education, health, and welfare. The Shakopee Mdewakanton Sioux Community has a charitable giving program which comes from a cultural and social tradition to assist those in need.

Over the past 15 years, the SMSC has donated more than $215.7 million to charitable organizations and Indian Tribes and Native American organizations. The SMSC has also made more than $396 million in loans to other tribes for economic development projects. Since 1996 the SMSC paid more than $7.5 million for shared local road construction projects and an additional $16.7 million for road projects on the reservation. The SMSC has also paid $12.7 million to local governments for services and another $5 million for other projects.

The Shakopee Mdewakanton Sioux Community, a federally recognized Indian Tribe in Minnesota, is the owner and operator of Mystic Lake Casino Hotel, Little Six Casino, Mazopiya, Playworks, Dakotah! Sport and Fitness, The Meadows at Mystic Lake, Shakopee Dakota Convenience Stores, and other enterprises on a reservation south of the Twin Cities.

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021

Rendered 06/08/2021 13:21