Red Lake Nation News - Babaamaajimowinan (Telling of news in different places)

2011 Seven Clans Thief River Falls Pow Wow Winners

 

SINGING CONTEST WINNERS

1ST Place: CREE CONFEDERATION (1149 pts) $8,000.00

2nd Place: YOUNG SPIRIT (1128 pts) $6,000.00

3RD Place: ROCK HILL (1127 pts) $4,000.00

4TH Place: WHITE TAIL (1101 pts) $2,000.00

5TH Place: NORTH BUFFALO (1096 pts) $1,000.00

HAND DRUM CONTEST WINNERS

1ST Place: GOOD FELLAZ (136 pts) $800.00

2ND Place: CREE CONFEDERATION (135 pts) $600.00

3RD Place: YOUNG SPIRIT 1 (134 pts) $400.00

4TH Place: LOVE HANDLES (129 pts) $300.00

5TH Place: LITTLE OTTER/MLB (128 pts) $200.00

CONSOLATION: ROCK HILL (125 pts) $100.00

CONSOLATION: YOUNG KINGBIRD (117 pts) $100.00

TEEN CATEGORIES

TEEN GIRLS TRADITIONAL (12-17)

1st Place: 325 Jade Gustafson - Thunderbay, Ontario $400.00

2nd Place: 265 Annessa Clairmont - St. Paul, MN $300.00

3rd Place: 260 Ellie Olson - Peguis, Manitoba $200.00

4th Place: 245 Jelyssa Star Blanket - Roseau River, MB $100.00

TEEN GIRLS JINGLE (12-17)

1st Place: 350 Mallory Oakes - Saskatoon SK $400.00

2nd Place: 345 Shannon Wambdiska - Sioux Valley, MB $300.00

3rd Place: 330 Ryanne White - White Fish Bay, Ont. $200.00

4th Place: 280 Derian Yuzicappi - Ft. Qu'Appelle, SK $100.00

TEEN GIRLS FANCY SHAWL (12-17)

1st Place: 395 Sky Black Kettle - Calgary, AB $400.00

2nd Place: 370 Laryn Oakes - Saskatoon, SK $300.00

3rd Place: 260 Oke-tw'sha Roberts - Atwood, OK $200.00

4th Place: 255 Symone Paskemin - West Valley, UT $100.00

TEEN BOYS TRADITIONAL (12-17)

1st Place: 355 Dwight Littlejohn - Roseau River, MB $400.00

2nd Place: 340 Talon White Eye-Aamjiwnaang - FN Ont. $300.00

3rd Place: 270 Jamon Paskemin - West Valley, UT $200.00

4th Place: 265 Triston Lasley - Tama, IA $100.00

TEEN BOYS GRASS (12-17)

1st Place: 340 Therian Paskemin - West Valley, UT $400.00

2nd Place: 325 Frederick Diaz-Gipp - Lawrence, KS $300.00

3rd Place: 225 Anthony Martin - Roseau River, MB $200.00

4th Place: 210 Dallon Yuzicappi - Ft. Qu'Appelle, SK $100.00

TEEN BOYS FANCY BUSTLE (12-17)

1st Place: 370 Courage Cleveland - Wisconsin Dells, WI $400.00

2nd Place: 310 Koy Bearstail - Mandaree, ND $300.00

3rd Place: 290 Wayne Silas III - Oneida, WI $200.00

4th Place: 280 Silas White Buffalo - Granite Falls, MN $100.00

JUNIOR WOMEN'S CATEGORY

JR. WOMEN'S TRADITIONAL (18-34)

1st Place: 385 Tosha Goodwill - Ft. Qu'Appelle, SK $1,000.00

2nd Place: 345 Amber Buffalo - Shakopee, MN $800.00

3rd Place: 230 Elizabeth Nevaquaya - Apache, OK $600.00

4th Place: 200 Rebecca Smith - Spirit Lake, ND $400.00

JR. WOMEN'S JINGLE (18-34)

1st Place: 325 Farica Prince - Sioux Valley, MB $1,000.00

2nd Place: 320 Grace Pushetonequa - Tama, IA $800.00

3rd Place: 295 Winona Kingbird - Wahpeton, ND $600.00

4th Place: 210 Ashleigh Bonaise - Onion Lake, SK $400.00

JR. WOMEN'S FANCY SHAWL (18-34)

1st Place: 355 Tanski Clairmont - Lakewood, CO $1,000.00

2nd Place: 335 Nahmi Lasley - Tama, Iowa $800.00

3rd Place: 320 Jocy Bird - Brookings, SD $600.00

4th Place: 270 Bobbi Lynn Pratt - Belcourt, ND $75.00 $400.00

JUNIOR MEN'S CATEGORY

JR. MEN'S TRADITIONAL (18-34)

1st Place: 390 Ardell Scalplock - Sacremento, CA $1,000.00

2nd Place: 365 Wendell Powless - Odanah, WI $800.00

3rd Place: 340 Keith Tacon - Sioux Valley, MB $600.00

4th Place: 265 John Richards - Allen, SD $400.00

JR. MEN'S GRASS (18-34)

1st Place: 395 A.J. Redman - Standing Buffalo, SK $1,000.00

2nd Place: 385 Wanbli Charging Eagle - Green Bay, WI $800.00

3rd Place: 315 Bryson Lonechild - Calgary, AB $600.00

4th Place: 310 Jason Cook - Iron Lightening, SD $400.00

JR. MEN'S FANCY BUSTLE (18-34)

1st Place: 390 Darell Hill - Milwaukee, WI $1,000.00

2nd Place: 300 Kenny Pratt, Jr. - Sioux Valley, MB $800.00

3rd Place: 285 Tonch St. John - Shakopee, MN $600.00

4th Place: 250 Eric Bird - Tohlequah, OK $400.00

JR. MEN'S CHICKEN DANCE (18-34)

1st Place: 410 Rooster Top Sky - Rocky Boy, MT $1,000.00

2nd Place: 385 Garrett Henry - Roseau Rapids, $800.00

3rd Place: 295 Lee Goodman, Jr. - Minneapolis, MN $600.00

4th Place: 255 Tyson Henry - Roseau River, MB $400.00

SENIOR WOMEN'S CATEGORY

SR. WOMEN’S TRADITIONAL (35-54)

1st Place: 440 Kellie Mae Downwind - Minneapolis, MN $1,000.00

2nd Place: 415 Angelina Hindsley - Baraboo, WI $800.00

3rd Place: 315 Monica Raphael - Suttons Bay, MI $600.00

4th Place: 225 Sayokla Kindness Williams - Oneida, WI $400.00

SR. WOMEN’S JINGLE (35-54)

1st Place: 320 Melinda Goodwill - Jumping Deer, SK $1,000.00

2nd Place: 300 Tiffany Paskemin - West Valley, UT $800.00

3rd Place: 260 Rowena Roberts - Atwood, OK $600.00

4th Place: 250 Sharon Eagleman - Lawrence, KS $400.00

SR. WOMEN’S FANCY SHAWL (35-54)

1st Place: 385 Irene Oakes - Saskatoon, SK $1,000.00

2nd Place: 285 Shelly Bointy - Lawrence, KS $800.00

3rd Place: 280 Gena Topsky - Rocky Boy, MT $600.00

4th Place: 250 Crystal Cleveland - Eau Claire, WI $400.00

SENIOR MEN'S CATEGORY

SR. MEN’S TRADITIONAL (35-54)

1st Place: 335 Edmond Nevaquaya - Suttons Bay, MI $1,000.00

2nd Place: 325 Tony Wahweotten - Mayeta, KS $800.00

3rd Place: 270 Ryan Gustafson - Thunder Bay, Ont. $600.00

4th Place: 225 Alden Pompana - Sioux Valley, MB $400.00

SR. MEN’S GRASS (35-54)

1st Place: 425 Terrance Goodwill - Maple Creek, SK $1,000.00

2nd Place: 375 Randall Paskemin - West Valley, UT $800.00

3rd Place: 330 Quanah LaRose - Ft. Duchesne, UT $600.00

4th Place: 235 Roland Heminger - Red Iron, SD $400.00

SR. MEN’S FANCY BUSTLE (35-54)

1st Place: 410 Spike Draper - Kirkland, NM $1,000.00

2nd Place: 380 Wayne Silas, Jr. - Oneida, WI $800.00

3rd Place: 320 Michael Roberts - Ada, OK $600.00

4th Place: 260 Jerry Cleveland, Jr. - Wisconsin Dells, WI $400.00

SR. MEN’S CHICKEN DANCE (35-54)

1st Place: 345 Sheldon Scalplock, Sr. - Siksika Nation $1,000.00

2nd Place: 280 Brady Tapedo - Lawrence, KS $800.00

3rd Place: 260 Taite Honadick - Parker, AZ $600.00

4th Place: 245 Dale McKay - Sioux Valley, MB $400.00

GOLDEN AGE CATEGORIES

GOLDEN AGE WOMEN’S TRADITIONAL (55+)

1st Place: 355 Madeline Goodwill - Sioux Falls, MB $1,000.00

2nd Place: 350 Vera Kingbird - Bemidji, MN $800.00

3rd Place: 320 Carmen Clairmont - Lakewood, CO $600.00

4th Place: 310 Sharon Roberts - Ada, OK $400.00

GOLDEN AGE WOMEN’S JINGLE/FANCY COMBINED (55+)

1st Place: 400 Elaine Medicine - Manitou Rapids, Ontario $1,000.00

2nd Place: 395 Evelyn Tom - White Fish Bay, Ont. $800.00

3rd Place: 380 Annamae Pushetonequa - Montour, IA $600.00

4th Place: 190 Nelda Goodman - Minneapolis, MN $400.00

GOLDEN AGE MEN’S TRADITIONAL (55+)

1st Place: 470 Terry Fiddler - Red Wing, MN $1,000.00

2nd Place: 385 Wilson Roberts - Ada, OK $800.00

3rd Place: 345 Wilfred Abigosis - Pine Creek, MB $600.00

4th Place: N/A

GOLDEN AGE MEN’S GRASS/FANCY COMBINED (55+)

1st Place: 420 Ivan Lonechild - Calgary, AB $1,000.00

2nd Place: 365 Joe Bointy - Lawrence, KS $800.00

3rd Place: 330 Wayne Pushetonequa $600.00

4th Place: 235 Gary Medicine - Manitou Rapids, Ont. $400.00

Watch Videos - 15 total:

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020