Babaamaajimowinan (Telling of news in different places)
(Bemidji) The 14th annual North Central Basketball All Star Games will be held at Bemidji High School on Saturday, April 14, 2018. 47 local and regional athletes will be showcased during the day in games and contests. Admission is $10 for Adults and $5 for Students.
14th Annual North Central Basketball All Star Games
Saturday, April 14, 2018
Bemidji High School Main Gym, Bemidji, Minnesota
10:00 am, Doors Open for Spectators
10:15 am, National Anthem and Team Introductions
10:30 am, Girls and Boys Three Point Shooting Contest and Boys Slam Dunk Contest
11:00 am, Girls One vs. Two
Noon, Boys Two vs. Five
1:00 pm, Girls Three vs. Four
2:00 pm, Boys Three vs. Four
3:00 pm, Boys One vs. Five
4:00 pm, Boys Two vs. Three
5:00 pm, Boys One vs. Four
Note: Each session will start 5-10 minutes after the previous session
Girls Team One
Number, Name, School, Grade, Position, Height
1, Carly Mekash, Greenbush/Middle River, Sr., F, 5-9
3, Mesa Schultz, Perham, Jr., F, 5-9
15, Tamara-Rose Skinaway, Clearbrook-Gonvick, Sr., F, 5-9
21, Megan Heino, Sebeka, Sr., G, 5-4
33, Keairah Urrutia, Laporte, Jr., F, 5-8
45, Maddi Janicke, Greenbush/Middle River, Sr., C, 5-10
Head Coach Brad Dahl, Greenbush/Middle River
Girls Team Two
Number, Name, School, Grade, Position, Height
4, Kaija Davies, Aitkin, Jr., C, 6-0
12, Ramsey Moe, Aitkin, Jr., F, 5-9
20, Lillie Manecke, Fosston, Sr., F, 5-9
32, Katie Benjamin, Walker-Hackensack-Akeley, Sr., C, 6-1
40, Kelsi Stuckmayer, Pierz, Sr., G, 5-6
42, Alexandra Syverson, Bagley, Jr., G, 5-9
Head Coach Travis Peterson, Bemidji
Girls Team Three
Number, Name, School, Grade, Position, Height
1, Carly Mekash, Greenbush/Middle River, Sr., F, 5-9
3, Mesa Schultz, Perham, Jr., F, 5-9
4, Kaija Davies, Aitkin, Jr., C, 6-0
12, Ramsey Moe, Aitkin, Jr., F, 5-9
21, Megan Heino, Sebeka, Sr., G, 5-4
42, Alexandra Syverson, Bagley, Jr., G, 5-9
Head Coach Brad Dahl, Greenbush/Middle River
Girls Team Four
Number, Name, School, Grade, Position, Height
15, Tamara-Rose Skinaway, Clearbrook-Gonvick, Sr., F, 5-9
20, Lillie Manecke, Fosston, Sr., F, 5-9
32, Katie Benjamin, Walker-Hackensack-Akeley, Sr., C, 6-1
33, Keairah Urrutia, Laporte, Jr., F, 5-8
40, Kelsi Stuckmayer, Pierz, Sr., G, 5-6
45, Maddi Janicke, Greenbush/Middle River, Sr., C, 5-10
Head Coach Travis Peterson, Bemidji
Boys Team One
Number, Name, School, Grade, Position, Height
1, Jake Taggart, Greenbush/Middle River, Jr., G, 5-11
3, Cole Anderson, East Grand Forks, Sr., G, 5-11
20, Grant Pederson, Lake Park Audubon, Sr., G, 6-3
23, Nick Hansmann, Pine City, Jr., G, 6-1
31, Jordan Tomkinson, Sacred Heart, Sr., G, 6-2
40, Dion Bower, Waubun, Sr., G, 5-11
43, Stoene Spilde, Stephen Argyle Central, Sr., G, 5-11
Head Coach Kyle Haberman, Lake Park Audubon
Boys Team Two
Number, Name, School, Grade, Position, Height
2, Kade Peterson, Bemidji, Jr., G, ?
5, Tyler Fox, Warroad, Jr., G, 5-9
10, Julian Benson, East Grand Forks, So., G, 6-0
13, Jack Lillquist, Sebeka, Sr., F, 6-6
21, Isaac Falk-Stoskopf, Warroad, Jr., C, 6-5
30, Zane Hahn, Rush City, Jr., G, 5-9
44, Josh Jeziorski, Perham, Jr., F, 6-4
Head Coach Jon Lillquist, Sebeka
Boys Team Three
Number, Name, School, Grade, Position, Height
4, Corey Warwas, Nashwauk/Keewatin, Sr., G, 6-3
9, Marcus Boyd, Mountain Lake, Sr., G, 6-3
11, Nathan Willett, East Grand Forks, So., F, 6-2
22, Hunter Moe, Aitkin, Sr., F, 6-2
32, DJ Haasken, Aitkin, Sr., G, 6-2
41, Ethan Dorman, Clearbrook-Gonvick, Jr., G, 6-2
50, Jonah Marcussen, North Branch, Sr., G, 6-4
Head Coach Craig Peterson, Bemidji
Boys Team Four
Number, Name, School, Grade, Position, Height
6, Kyle Spenst, Warroad, Jr., G, 5-11
8, Oscar Ortiz, Sacred Heart, Jr., G, 5-8
12, James Clark, Sebeka, Sr., G, 6-2
14, Jett Shoen, Warroad, Jr., F, 6-0
24, Nathaniel Armstrong, Walker-Hackensack-Akeley, Sr., G/F, 6-2
33, Mason Wang, Warren-Alvarado-Oslo, Sr., F, 6-1
42, Jackson Steer, Warren-Alvarado-Oslo, Sr., G, 6-3
Head Coach Bill Hubbell, Bemidji
Boys Team Five
Number, Name, School, Grade, Position, Height
7, Eli Krisak, Wrenshall, Jr., G, 5-10
15, Jayden Ruberg, Two Harbors, Jr., G, 6-3
25, Parker Schwinghammer, Belgrade-Brooten-Elrosa, Sr., 5-11
34, Luke Lundell, Hibbing, Jr., G, 6-1
45, Hayden Gagnon, Kimball Area, Sr., G, 6-1
51, Evan Johnson, Red Lake, Jr., G, 5-10
54, David Smith, Red Lake, Jr., F, 6-4
Head Coach Karl Salscheider, Bemidji
Reader Comments(0)